
Egy videójátékozó IT-s szülő tanácsai
Az interjút DR. BERNSCHÜTZ MÁRIA – BME EGYETEMI ADJUNKTUS, GENERÁCIÓKUTATÓ készítette.
-Mit gondolsz IT szakemberként a videójátékokról?
-Az Internet és a technológiák fejlődésével ma akár több százan is lehetnek jelen ugyanabban a játéktérben egyidőben a világ minden részéről játékosok (MMO – Massively Multiplayer Online). Az online játékok jelentős része kis csapatos játék: 1 – 1 ellen, kisebb csapatok, kisebb csapatok ellen (5fő – 5fő).
A számítógépes biztonság kérdésekor az alábbiakat javasolom felülvizsgálatra:
1) személyes adatokhoz történő hozzáférés (képek, dokumentumok távoli letöltése, kamerabeállítások, mit látnak a lakásból),
2) lehetséges (közvetett) anyagi következmény: Vírusok, távoli kódok futtatása,
3) közvetlen anyagi következmény: bankkártya, hitelkártya hozzáférés használat.
A rendszereinkhez a leggyakoribb hozzáférési mód:
- internetes támadás, törés kívülről (publikus IP cím alapján)
- B)ártalmas kód futtatása (ezt mi kezdeményezzük) ártalmas weboldalak, link-ek, futtatható email csatolmányok megnyitásával). Manapság a munkahelyeken a céges IT-sok rendszeresen figyelmeztetnek minket, hogy ne nyissunk meg olyan tartalmat, melynek a feladóját nem ismerjük. Manapság rendszeres az olyan email vagy link, amit automata fordítóprogrammal készítenek. Ezek jelentős része külföldről indul és a magyar nyelv esetében sok hibát és / vagy nem odaillő szavakat vagy nyelvtant tartalmazhat. Jó, ha otthon is hasonlóan óvatosak vagyunk és ebbe belevonjuk a gyerekeket is. Minél fiatalabb korban vonjuk be a fiatalt, annál jobb.
-Mi a baj a linkekkel?
-Az első beüzemeléskor a router alapértelmezett gyári bejelentkezési jelszavát változtassuk meg (és jegyezzük fel). Gyakoribb az, hogy a játékos kattint rá olyan link-re ami kártékony kódot tartalmazhat. Ezt a „küldő” megfejtésnek, segítségnek, stb. állítja be (click-bait), de a link egy reklám vagy futtatható kódot tartalmazó, vagy annak letöltését indító weboldalra irányíthat minket. Ezek a linkek a közös üzenetfalra vagy chat-szobá(k)ban kerülnek kiküldésre 2021-re az online játékok szinte csak a hivatalosan megvásárolt verzióval érhetőek el, hiszen a gyártóknak a folyamatos online jelleg egyszerű lehetőséget ad a jogszerűség ellenőrzésére. A játékok egy része elérhető nem hivatalos forrásból, ezek a „feltört” verziók. Mivel ezek a programok módosítottak a programvédelem kijátszása végett, így kártékony kódot is tartalmazhatnak – és tapasztalatom szerint gyakran tartalmaznak is. Ezek ellen rendszerfrissítések és -rendszeresen frissített- vírusírtó szoftverek védhetnek, de ne felejtsük el, hogy a vírusírtók jórész csak a már azonosított, ismert vírusok ellen védenek. A vírusírók mindig egy lépéssel előrébb járnak.
-Hol találkozhatunk ilyen linkekkel?
-A legjellemzőbb csatornák link-ek megosztására: chat szerverek (discord), játékban üzenőfal vagy személyes üzenet (in game chat vagy PM),fórumok (játékleírások, tapasztalatcsere). Pl. reddit.
-Mennyire kell félnünk az idegenekkel való játékoktól?
-A mai játékok jelentős része online, amit a világ minden részéről játszanak. Gyakran azért játszunk idegenekkel (baráti vagy ismeretségi körön kívül) – vagy idegenek ellen, mert nagyobb valószínűséggel találunk olyan játékpartnert aki hozzánk hasonló szinten van. Ez ma fontos szempont, mert a játékok legtöbbje kompetitív és sokak számára fontosabb az elért helyezés, mint az együtt játék. Másérszt a saját rutinunkban, játékidőnkben egyszerűen elérhetőek.
-Hogyan találják meg egymást az idegenek?
-A legtöbb online játék saját rendszerrel vagy a fan-ok által fenntartott chat szerverekkel rendelkezik, ahol a játékban érdekelt felhasználók üzeneteket válthatnak. Egy népszerű játéknál a nap bármely időszakában szinte pillanatok alatt lehet találni olyan partnert, aki nyitott egy játékra.
-Azt gondolom, hogy még a bankkártyás fizetésre is térjünk ki, te mit gondolsz erről? Lehet probléma, hogyan kezeljük?
-Számunkra természetes, de fontos, hogy a gyerekek is tudják, hogy a bankkártya adatokat senkivel ne osszuk meg. Fontos az is, hogy tudjuk, hogy a gyerekek hozzáférnek-e a kártyánkhoz / tudják-e az online fizetéshez szükséges adatokat (gyakran többet tudnak – tanulnak egymástól – mint gondoljuk). A 2021-es helyzet már jobb az előző évekhez képest, ma a bankok az Internetes fizetéshez mobil telefonos azonosítást kérnek, ami csökkenti a lehetőségét annak, ahogy a kártyaadatok birtokában szinte korlátlanul használhassák azt. De még 2021 végén is előfordult, hogy ez a másodlagos azonosítás nem történik meg. Lehet olyan eset is, hogy egyszer hozzájárultunk a vásárláshoz (pl. játék megvétele) és onnantól a kártya „hitelesnek” számít a további költésekhez.
-Hogyan jelenítik ezt meg a videójáték készítők?
-A mai játékgyártók jelentős többsége (akár telefonos játék, akár PC / konzolos játékok esetében) folyamatos bevételt vár a játék üzemeltetésével. Ehhez olyan mechanizmusokat épít a játék rendszerébe, ahol lehetőség van bankkártyával, hitelkártyával történő vásárlásra (in game purchase) nagyon egyszerűen.Leggyakoribb költési formák: játék megvétele (egyszeri): a játék akár ingyenes is lehet, és nagyobb vagy totális hangsúlyt kapnak a további bevételi források; játék kiegészítő tartalom / DLC / Campaign (egyszeri vagy többszöri): a játék új része, új tartalom; seasonal pass (ismétlődő): egy bizonyos ideig több megszerezhető achievement / vívmány vagy skin / kinézet vagy rangsor ha befizetünk rá. Pay to win (ismétlődő). pénzért cserébe előnyökhöz juttat (több erőforrás, lerövidülő várakozási idő stb.)
Skin (kinézet) (ismétlődő): funkcióval nem bíró pusztán képi megjelenésben más tartalom. Ennek nagyon sokféle további részlete lehet (pl. ruházat, eszközök színe, mintázata stb.), illetve értéket adó kategóriák (gyakori, ritka stb.). Több játékgyártónak ezen skin-jei valós pénzért adhatóak vehetőek a játékban elérhető „piacon” (marketplace).
-Mit lehet tenni?
-A tudatosság nagyon fontos. Ahogy maga a szó is tartja, foglalkozzunk a dologgal tudatosan! Ok-okozat kezelése, megfigyelése. Amit gondolunk a játékról, az nem ugyanaz, mint a videójátékozás. Általában gyermekünket nem engedjük idegenekkel játszani. Kérdezzük meg a gyermeket, mivel játszik, kikkel játszik, ismerjük meg azokat a programokat, játékokat, amelyeket használnak. Akár úgy hogy az elején a nappaliban játszik, látható helyen, főképp, ha minél fiatalabb. Ne fülhallgatóval, vagy mobilon a szobájában. Gondolj bele szülőként, hogyan engeded meg az idegenekkel való játékot offline? Legyél következetes. Ez nem csapatjáték, a csapat, klasszikus értelmezését tekintve. Együtt dolgoztok valami miatt, de ez egy ál-bizalom. Személytelen. Elsődleges a biztonságos játék kialakítása. Még nem beszéltünk a függőség kezeléséről. Sokféle okból válik a gyermek függővé, ezeket észre kell venni, és kezelni. Ok-okozat. Úgy gondolom, hogy van a függésnek egy lelki, szocializációs háttere is, amivel foglalkozni kellene. De ehhez mélyebb kutatások szükségesek, és nem értek hozzá. Én is sokat játszok, a fiaim is sokat játszhattak, amikor nálam voltak. De számomra a biztonságos játék volt az első.
