
Hogyan szabályozható magán a konzolon a gyermek játékideje?
Egyáltalán nem lehetetlen kőbe vésni az előre lefektetett otthoni szabályokat, és úgy beállítani a háztartás játékkonzoljait, hogy konkrétan lehetetlen legyen elindítani rajtuk olyan játékot, melyet a szülők szerint még nem kéne kipróbálnia a gyereknek, és ugyanilyen egyszerűen monitorozható, kontrollálható, korlátozható maga a játékidő is. Természetesen az első és legfontosabb mindig a megfelelő kommunikációs csatornák kiépítése és fenntartása, de ezek mellet érdemes tisztában lenni az alábbi lehetőségekkel is.
Kezdjük rögtön a PlayStation 4 és PlayStation 5 konzolokkal, melyeken a szülő teljes szabadságot kap: beállíthat a gyermek számára játékidő korlátokat, letilthatja a korhatáros videojátékokat, sőt még a Blu-ray filmeket is, blokkolhatja a bejövő üzeneteket, a barátfelkéréseket, és még azt is, hogy a gyerek letölthessen-e más felhasználók által készített tartalmakat. Ugyancsak limitálható a PlayStation VR headsettel eltölthető idő is.
Mindez a gyakorlatban úgy történik, hogy külön felhasználói profilt kell létrehozni az egyes családtagoknak, majd ezekhez hozzárendelni a megfelelő szerepköröket, végezetül a gyermekek profiljai esetében megejthetőek a kívánt korlátozások. A Settings menüben a Parental Controls, majd a Family Management menüpontokon kell végigzongorázni, így juthatunk el a végső beállításokig.
Az alábbi videó részletesen mesél az egyes beállításokról:
Hasonló rendszert használnak az Xbox konzolok is, itt azonban még egy Androidon és iOS-en is elérhető telefonos alkalmazás, a Xbox Family Settings app is a segítségünkre lehet. Ezen keresztül a játékidő limitációja, a korhatáros tartalmak tiltása és a játékbéli pénzköltés korlátozása is gyorsan beállítható. Beállítható továbbá az is, hogy az app értesítést küldjön bizonyos játékidő eltelte után. Simán le lehet tiltani például a loot boxokat, vagyis a játékokban megvásárolható olyan csomagokat, melyek véletlenszerű játékbéli extrákat, karakterkinézeteket, és hasonló kozmetikai dolgokat rejtenek magukban.
Ezek a beállítások ráadásul túlmutatnak az Xbox konzolokon, hiszen az Xbox mára a Microsoft teljes videojátékos termékcsaládját, így a PC-s, vagyis számítógépes játékokat is lefedi. A PC-s Xbox alkalmazásból indított videojátékok esetében is ugyanolyan korlátozásokkal élhetnek a szülők, mint a konzolon.
Az alábbi videó részletesen mesél az egyes beállításokról:
Végezetül mindenképp szót kell még ejteni a Nintendo Switch konzolokról is melyekhez egy külön mobiltelefonos applikáció, a Nintendo Switch Parental Controls app nyújt segítséget, ha szülői felügyeletet szeretnénk rájuk beállítani. Az appon belül beállítható egy pontos menetrend arra nézve, hogy a héten mikor játszhat a gyermek a konzollal, vagy akár időbeli korlátokat is meg tudnak szabni a szülők. Ugyancsak külön beállítható, hogy a játékokhoz tartozó korhatár-besorolás alapján tiltson le címeket a konzol, de kivételeket is adhatunk mindkét irányban, tehát le lehet tiltani egy olyan címet, ami a besorolás szerint már a gyermeknek való, és feloldható olyan is, ami elvileg nem. Az alkalmazás iOS-en és Androidon is elérhető.
A megfelelő beállításokhoz persze csak segítség az említett app, de egyáltalán nem kötelező, magán a konzolon is elvégezhetjük a kívánt beállításokat: a System Settings főmenüben a Parental Controls menüpontot kell választanunk, itt úgyszintén elvégezhető minden kívánt blokkolás.
Az alábbi videó részletesen mesél az egyes beállításokról:
