
Videojátékkal mozogni? Igen, simán megoldható!
Sokakban él egy sztereotípia, miszerint a gamerek egész a számítógép vagy a játékkonzol előtt tespednek, még csak hallomásból sem ismerik a testmozgást. Ez azonban természetesen nem igaz, attól, hogy valaki szeret játszani, még simán szerethet mozogni is. Sőt, vannak olyan videojátékok, amik kifejezetten testmozgásra ösztönöznek bennünket, gyakorlatilag nem is lehet őket a gép előtt kuksolva játszani. Ezek közül gyűjtöttünk összepár remek példát.
A lehető legkézenfekvőbb megoldás a Just Dance széria lehet, melynek évről-évre jelennek meg az új része, és minden fontosabb platformon elérhető. Még csak kamera sem kell az újabb részekhez, elég egy telefonos alkalmazást letölteni, és csak fognunk kell a mobilunkat tánc közben. Igen, itt a játékmenet konkrétan a táncolásról szól, a legnépszerűbb dalokra kell nagyjából úgy mozognunk, mint ahogy a képernyőn látható karakterek is teszik. A legegyszerűbb ritmusjáték mechanika ez, éppen ezért annyira könnyű rápörögni, elvégre nem kell megtanulni semmiféle komplikált irányítást. Kicsik és nagyon egyaránt játszhatnak vele, az izomláz pedig másnapra garantált.
Természetesen a 2016-ban elstartolt Pokémon GO sem maradhatott le a listánkról. Ebben a mobiltelefonos játékban a Pokémon videojátékokból és animációs sorozatokból ismert zsebszörnyeket kell elkapnunk, karakterünk azonban nem a klasszikus módon mozog a világban, nem nyomógombok segítségével irányítjuk őket, hanem ténylegesen nekünk kell mozogni. Sőt, a játéktér is a mi környezetünk, tulajdonképpen olyan, mintha a környék térképén mozognánk úgy, hogy tényleg mi sétálunk arrébb pár háztömböt, ha ott akarunk elkapni egy újfajta parányi lényt. Nagyon fontos persze játék közben figyelni a környezetünkre is, nem egy balesetről hallottunk, mely során valaki túlságosan belefeledkezett a Pokémon GO-ba.
A fitneszjátékok legnagyobb slágere mostanában kétségtelenül a Nintendo Switchre megjelent Ring Fit Adventure, amihez két extra kiegészítő is jár. A Switch konzol lecsatolható kis kontrollereit ezekbe, vagyis egészen konkrétan egy combunk köré tekerhető szalagba és egy viszonylag ellenálló műanyag karikába kell elhelyeznünk. Az előbbi a mozgásunkat (például helyben futásnál a lábemelést) követi le, az utóbbit pedig folyamatosan nyomkodnunk kell majd a különféle játékbéli feladatok elvégzéséhez (így tudunk például lőni). A Ring Fit Adventure azért is zseniális, mert egy fitneszjátékoknál szokatlanul magas nívót megütő történetet is kanyarítottak az alkotók a mozgás köré, ennek hála pedig még könnyebben addiktívvá válik a játék, az ember tudni akarja, hová fut majd ki a sztori.
Nem véletlenül a Beat Saber napjaink egyik legnépszerűbb VR, vagyis virtuális valóságot használó játéka. a PSVR-ra (a PlayStation 4 konzolok VR-headsetjére) és PC-re elérhető játékban egy vörös és egy kék fénykardot forgatunk, majd ezekkel kell a megfelelő irányból a megfelelő színű objektumokat eltalálni. A kék jelzésűeket értelemszerűen a kék pengéjű karddal, a vöröseket pedig a vörössel. Nem csak Csillagok háborúja-rajongóknak ajánljuk, ugyanis a megkapó küllem mögött egy kő kemény fitneszjáték lapul. VR headset kell azonban hozzá, így nem egy filléres mulatság a hardverkövetelményt előteremteni.
Ha akad a háztartásban egy régebbi konzol, egészen pontosan egy Nintendo Wii, akkor a Wii Fit Plus és a Wii Sports játékokat mindenképp érdemes lehet beszerezni hozzá. Előbbiben klasszikus fitneszgyakorlatokat, erőnléti edzést és jógát választhatunk, utóbbiban pedig konkrét sportágakat lehet kipróbálni, például a baseballt, a teniszt, a golfot, vagy épp a bokszolást.
